Skorzystaj z naszego doświadczenia i odnieś sukces na rynku europejskim
Producenci i dystrybutorzy wyrobów medycznych są zwykle na bieżąco, jeśli chodzi o obszar, jakim jest certyfikacja systemów zarządzania i dopuszczenia rynkowe swoich produktów. Od 1993 roku jest to regulowane wymogami dyrektywy dla wyrobów medycznych 93/42/EWG (MDD). W 2017 r. Komisja Europejska przyjęła europejskie rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych MDR 2017/745 z początkowym trzyletnim okresem przejściowym.
Wszystkie wyroby medyczne, które są nowo wprowadzane do obrotu w UE muszą spełniać wymogi MDR. Produkty objęte ważnym certyfikatem MDD mogą być w dalszym ciągu wprowadzane do obrotu na terenie UE do końca 2027 lub 2028 roku, zależnie od klasyfikacji wyrobu, pod warunkiem spełnienia określonych przepisów przejściowych.
Nasi eksperci z TÜV Rheinland znający wymagania MDR (Medical Device Regulation) są dla Państwa dostępni na całym świecie. Jako jednostka notyfikowana wyznaczona do przeprowadzania ocen zgodności w ramach MDR, przeprowadzamy audyt systemu zarządzania jakością i ocenę dokumentacji technicznej.
Terminy i przepisy przejściowe dla MDR 2017/745, pozwalające utrzymać certyfikat MDD
Okres przejściowy został wydłużony do:
- 31 grudnia 2027, dla wyrobów klasy III oraz wyrobów do implantacji klasy IIb, z wyjątkiem szwów, zszywek, wypełnień dentystycznych, aparatów ortodontycznych, koron zębowych, śrub, klinów, płytek, drutów, gwoździ, klamer i łączników,
- 31 grudnia 2028, dla pozostałych wyrobów klasy IIb, wyrobów klasy IIa, wyrobów klasy I wprowadzonych do obrotu w stanie sterylnym lub wyrobów klasy I o funkcji pomiarowej oraz wyrobów klasy i dla których dyrektywa MDD nie wymagała udziału jednostki notyfikowanej w procedurze oceny zgodności, a w odniesieniu do których MDR wymaga udziału jednostki notyfikowanej.
Ten okres przejściowy ma zastosowanie tylko wtedy, gdy:
- wyroby medyczne nadal spełniają wymagania dyrektywy MDD i wyroby nie stwarzają niedopuszczalnego ryzyka dla zdrowia lub bezpieczeństwa pacjentów, użytkowników lub innych osób lub dla innych kwestii związanych z ochroną zdrowia publicznego,
- nie wprowadzono żadnych istotnych zmian w projekcie lub zamierzonym zastosowaniu produktów,
- wytwórca wprowadzi system zarządzania jakością zgodny z artykułem 10(9) MDR nie później niż do 26 maja 2024,
- nie później niż do 26 maja 2024 wytwórca lub jego autoryzowany przedstawiciel zaaplikuje do jednostki notyfikowanej o przeprowadzenie oceny zgodności w odniesieniu do wyrobu objętego certyfikatem MDD lub wyrobu, który go zastąpi oraz nie później niż do 26 września 2024 wytwórca podpisze pisemną umowę z jednostką notyfikowaną dotyczącą tej oceny zgodności.
Wszystkie usługi MDR
Jesteśmy jednostką notyfikowaną z dużym doświadczeniem i kompetencjami w zakresie udziału w procedurach oceny zgodności. TÜV Rheinland LGA Products GmbH jest zaufanym partnerem w zakresie przejścia z dyrektyw 93/42/EWG (MDD) i 90/385/EWG (AIMDD) na nowe wymagania MDR (MDR 2017/745), a także w zakresie ponownej certyfikacji wyrobów medycznych zgodnie z MDR.
Rozporządzenie UE w sprawie wyrobów medycznych MDR 2017/745 - certyfikacja wyrobów medycznych w TÜV Rheinland
Jako jednostka notyfikowana oferujemy usługi w zakresie przejścia na MDR oraz ponownej certyfikacji wyrobów medycznych zgodnie z nowym rozporządzeniem.