Certyfikacja zgodnie z PN-EN ISO 3834
Potwierdzenie kompetencji dla producentów wyrobów spawanych
Udowodnij Klientom wysoką jakość produktów spawanych poprzez certyfikację Twojej firmy zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 3834. Norma ta określa wymagania i zasady zapewnienia jakości dla Producentów wyrobów spawanych. Dzięki temu wysoka jakość wyrobów jest gwarantowana już na etapie planowania produkcji. Certyfikacja przeznaczona jest dla przedsiębiorstw działających w branży prefabrykacji, napraw i montażu, które w ramach swoich usług oferują spawanie w produkcji zarówno seryjnej, jak i jednostkowej.
Korzyści
Certyfikacja procesu spawania, zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 3834 przez ekspertów TÜV Rheinland to:
- potwierdzenie wysokiej jakość produktów, a tym samym wzmocnienie konkurencyjności firmy
- współpraca z TÜV Rheinland, czyli partnerem o globalnym zasięgu, który oferuje Ci stałą jakość w każdym miejscu i na wszystkich kontynentach
- optymalizacja wewnętrznych procesów i szansa na obniżenie kosztów
Usługi z jednego źródła
Norma PN-EN ISO 3834 wyróżnia trzy poziomy wymagań jakości, dot. spawania materiałów metalowych: "pełne", "standardowe" i "podstawowe". Nasi eksperci doradzą Ci, który poziom jest optymalny dla Twojej firmy. Więcej informacji na temat różnych poziomów znajdziesz w części "Informacje dodatkowe".
Proces certyfikacji w skrócie
W pierwszym etapie określany jest poziom wymagań jakości, a ich realizacja będzie weryfikowana przez naszych ekspertów podczas kolejnych audytów. Jeśli Państwa firma przejdzie pozytywnie proces certyfikacji, otrzymają Państwo certyfikat, który wydawany jest z maksymalnym okresem ważności 5 lat. Liczba audytów kontrolnych w okresie ważności certyfikatu zależy od poziomu akredytacji, zakresu i wyników audytu certyfikującego oraz audytów nadzoru.
Audyt
Nasi wykwalifikowani audytorzy sprawdzają na miejscu, w jaki sposób wymagania normy PN-EN ISO 3834 są wdrożone w Państwa firmie. Zakres i kryteria inspekcji są uzależnione od zdefiniowanego poziomu jakości.
PN-EN ISO 3834-2: "pełne" wymagania jakościowe
Na poziomie "pełne wymagania jakości", podczas audytu sprawdzane są trzy obszary:
- W przedsiębiorstwie musi być zainstalowany i funkcjonujący system zarządzania jakością (QM)
- W przedsiębiorstwie jest osoba odpowiedzialna za nadzór spawalniczy, która posiada rozległą wiedzę w zakresie projektowania, produkcji i kontroli wyrobów spawanych, np. międzynarodowy inżynier spawalnik. Ponadto osoba pełniaca tą funkcję powinna mieć okreslony zakres obowiażków, zgodny z wymaganiami normy PN-EN ISO 14731
- Personel wykonujący połączenia nierozłączne posiada ważne uprawnienia, zgodnie z wymaganiem normy PN-EN ISO 9606. W przypadku w pełni zmechanizowanych i automatycznych procesów spawania należy zatrudniać operatorów urządzeń, posiadających aktulne uprawnienia , zgodne z normą PN-EN ISO 14732. W przypadku wykonywania badań nieniszczących, wymagany jest personel, posiadający aktualne uprawnienia, zgodne z wymaganiami normy PN-EN ISO 9712.
PN-EN ISO 3834-3: "standardowe” wymagania jakościowe
W poziomie "standardowe wymagania jakości" tylko punkt 1 różni się od "pełnych wymagań jakościowych“.
- Również w tym przypadku, system zarządzania jakością (QM) jest wymogiem, z tą różnicą, w stosunku do „pęłnych wymagań jakościowych“, że niektóre zapisy są zalecane, a nie wymagane. Musi być dostępna odpowiednio udokumentowana i skutecznie wdrożona księga zarządzania jakością (lub alternatywnie instrukcje proceduralne i operacyjne oraz inne specyfikacje). Podczas audytu sprawdzana jest spójność zapisów jakościowych z produkcją spawalniczą.
- Pozostałe punkty odpowiadają normie PN-EN ISO 3834-2
EN ISO 3834-4: "podstawowe" wymagania jakościowe
- Trzeci i najniższy poziom nie wymaga wdrożonego systemu zarządzania jakością (QM)
- Ponadto nie jest konieczne zatrudnianie personelu nadzoru spawalniczego, posiadającego kwalifikacje zgodne z wymaganiami normy PN-EN ISO 14731
- Jako producent jesteś odpowiedzialny za spawalniczo-techniczną część produkcji i dlatego musisz wykazać się podstawową wiedzą na temat wymagań jakościowych, pozwalajacych na właściwą kontrolę, w zakresie produkcji wyrobów spawanych. Odpowiedzialność za nadzór może być zlecona wykwalifikowanym osobom spoza firmy, a zapisy jakościowe w zakresie spawania mogą być określone w formie pisemnej
- Personel wykonujacy połączenia nierozłączne musi posiadać ważne uprawnienia, zgodne z wymaganiami serii norm PN-EN ISO 9606, a w przypadku w pełni zmechanizowanych i automatycznych procesów spawania, operatorzy spawania muszą posiadać aktualne uprawnienia, zgodne z wymaganiami normy PN-EN ISO 14732.